Chór parafii Raciąż – 6 maja 1956 rok,
w czasie wizytacji Eks. ks.Biskupa Pawła Tadeusza Zakrzewskiego
Od góry:
Zbigniew Urzykowski, ? , Janina Szymańska, Kazimierz Godlewski, Stanisław Szymański, Ireneusz Kłosowski, Benedykt Paulanis, Roman Maliszewski, Wiesław Miklewski, Edward Kowalski, ? , ? , Maria Bieranowska, ? , Jan Karwowski, Maria Ciska, Anna Ciska, ? , Maria Żebrowska, Alicja Krakowska, Maria Bonisławska, Ewa Adamska, Maria Adamska, Zofia Mierzwińska, Stanisława Miklewska, ks. Longin Bielicki, Józefa Łabiszewska, Jadwiga Zajączkowska, Jadwiga Raszkowska, Bolesław Paulanis, Henryk Wiśniewski, Danuta Karwowska, Halina Rutynowska, Zofia Jabłońska, Telesfora Szymańska,Janina Sawicka, Jadwiga Markiewicz, Aplonia Sosnowska, ks. ? , ? , Eks. Ks. Biskup Paweł Tadeusz Zakrzewski, ks. Prałat Alojzy Poszwa, ks.? , ks.? .
Zdj. Joanny i Andrzeja Wawrowskich.
Misje w parafii Raciąż
- 1907 rok
- 1928 rok
- 1939 rok
- 19.03.1950 rok - "Kapucyni"
- 20-27. 03. 1960 rok - "Pasjonaci"
- maj 1986 rok - "Jezuici"
- 4-11 maj 1997 rok - "Jezuici"
- 24 maj-1 czerwca 2008 rok - "Redemptoryści"
- 8-12 maj 2022 rok - "Dominikanie"
Zdj. Joanna i Andrzej Wawrowscy.
Na ścianie wewnątrz jest napis ołówkiem trudny do odczytania. "Strojenie niniejszego organu. Działo się co lat miesiąca lipca"
Napis na ścianie wewnątrz ołówkiem. "Rest. W.T. Koźmiński dokonał korekty 1912 niżej 1960"
Diecezjalne Studium Organistowskie im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku
15 listopada o 23:31 ·
GENERALNY REMONT ORGANÓW W RACIĄŻU
Gratulujemy Księdzu Proboszczowi Wiesławowi Kosińskiemu podjęcia inicjatywy remontu piszczałkowych, zabytkowych organów w kościele parafii św. Wojciecha w Raciążu. Organy służą raciążskiej społeczności od 1867 roku, zostały zbudowane przez Stanisława Przybyłowicza, następnie rozbudowane przez jego syna Wacława Przybyłowicza w 1896 roku. Organy mają dziesięć głosów, jeden manuał oraz pedał.
Ksiądz Proboszcz pozyskał dofinansowanie na remont instrumentu z Lokalnej Grupy Działania - Przyjazne Mazowsze. Remont przeprowadza firma organmistrzowska p. Marka Bączka z Ciechanowa.
Dzięki zaangażowaniu Księdza Proboszcza zostanie ocalona perła i świadek kultury muzycznej północnego Mazowsza, a dzięki remontowi będzie służyć parafianom z Raciąża przez kolejne 150 lat.
Vivant sequentes!
PS. Zwróćcie uwagę na zapiski odkryte na wewnętrznej stronie szafy organowej. Takie "smaczki" można znaleźć tylko w cudownych, starych instrumentach
Reklama budowniczego organów w naszym kościele. Reklama w "Gazecie Świątecznej" 1.07.1897 roku.
Zdj. Dariusz Dobrosielski
Na zdjęciu ks. Alojzy Poszwa drugi ksiądz nierozpoznany. Z przodu Władysław Chyczewski (powozi) i Bolesław Paulanis organista.
Zdj. przekazał Dariusz Dobrosielski
Płocka Biblioteka Cyfrowa poz. 52 z 439 rok 1977
Rok 2 Płock dnia 1 (13) lutego 1877 Nr 13
KORESPONDENT PŁOCKI
Wychodzi we Wtorki i Piątki
Kościół parafialny we wsi Koziebrodach w powiecie sierpeckim, grożący zawaleniem, jeszcze w roku 1874 zapieczętowany został. Miejscowy proboszcz ks. Piotr Kwiatkowski zarządzający tą parafią od lat 44, wystawił szałas, gdzie dotąd odprawiał nabożeństwo parafialne. Obecnie władza dyecyzalna zwróciła uwagę, że lud licznie z ościennych parafii, na nabożeństwo uczęszczający, nie mogąc się pomieścić w szałasie, wystawiony był na słoty, mrozy a przez to i na choroby z przeziębienia. Zresztą sama przyzwoitość wymaga, aby nabożeństwo parafialne wśród ludności, gdzie Wiara Chrystusa przeszło od dziesięciu wieków kwitnie, nie było w szałasach odprawiane. Nie mogąc się doczekać od parafian Koziebrodzkich wystawienia nowego kościoła, Władza dyecyzalna z wyżej przytoczonych względów, nabożeństwo parafialne przeniosła z Koziebród do sąsiedniego kościoła w Drobinie, dopóki kościół w Koziebrodach nie zostanie wyrestaurowany.
Dokument jest w pracy magisterskiej ks. Waleriana Czartoryskiego wikary w Raciążu 11.07.1961 - 4.11.1970. (luźne kartki)
Dokument jest w pracy magisterskiej ks. Waleriana Czartoryskiego (luźne kartki)
zdj. udostępnił Andrzej Rzeszutek
zdj. udostępnił Andrzej Rzeszutek
Zdj. udostępnił Andrzej Wichowski
Zdj. udostępnił Andrzej Wichowski
Zdj. udostępnił Andrzej Wichowski
Zdj. udostępnił Andrzej Wichowski
Zdj. udostępnił Andrzej Wichowski
Jan Wojciechowski (zm. 1854), doktor medycyny i chirurgii. Pochodził z Berezy Kartuskiej k. Grodna. Ukończył Wydział Medycyny na Uniwersytecie Wileńskim. Pracował w Raciążu, ale leczył także chorych ze Szreńska, Radzanowa i Drobina.
Natalia Adamska.
Józef Turowski (1790-1854), pułkownik artylerii, właściciel dóbr Żukowo i Karsy.
Natalia Adamska
Zdj. przekazała Natalia Adam,ska.
Zdj. przekazał Janusz Kędzierzawski.
Zdj. przekazał Janusz Kędzierzawski.
Zdj. przekazał Janusz Kędzierzawski.
Zdj. przekazał Janusz Kędzierzawski.
Zdj. przekazał Janusz Kędzierzawski.
Zdj. przekazał Janusz Kędzierzawski.
Misją naszego Muzeum Ziemi Raciąskiej jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe oraz upowszechnianie przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie. Mamy na celu stworzenie możliwości zapoznania się z przedstawioną historią miasta w postaci zdjęć oraz artykułów.
Regulamin serwisu